Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy rejestrującej

Od 1 marca 2015 roku sporo osób musi kupić kasy fiskalne, i zacząć odnotowywać operacje finansowe. Zakup urządzenia kosztuje, ale można postarać się o ulgę wynoszącą 90 procent ceny zakupu kasy netto. Jest to nie więcej niż 700 złotych. Podatnik może także postarać się o odliczenie kwoty podatku VAT od zakupu kasy. Wydatek poniesiony na kupno kasy odlicza się także od kosztów uzyskania przychodu. Zakup kasy nie jest tani ? kasa fiskalna kosztuje od 900 do 1200 złotych, ale na szczęście można część zakupu pokryć z ulgi.

Nabywca kasy fiskalnej powinien wykonać kilka czynności: poinformować urząd skarbowy o tym, ile kas rejestrujących kupił oraz w jakich miejscach ich używa. Ewidencjonować sprzedaż powinien w obowiązującym terminie. Bezwzględnie powinien przedstawić dowód zapłaty pełnej należności za kasę rejestrującą. Urząd Skarbowy przyznaje kasie numer ewidencyjny. Taki numer podatnik musi umieścić na obudowie kasy fiskalnej. Numer ewidencyjny oraz książki kasy stanowią jednorodną całość.

Kasa fiskalna dla przedsiębiorców to często wymóg

Kasa fiskalna często jest wymogiem dla przedsiębiorców firm z różnych branż. Coraz więcej firm musi zakupić kasę fiskalną oraz jej używać w codziennym funkcjonowaniu. Jest to wymóg i nie można się przed nim uchylać. Każdy przedsiębiorca powinien przeczytać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012, którego zapisy obowiązują od 1 stycznia 2013 roku. Rozporządzenie takie określa obowiązki przedsiębiorców świadczących zlecenia na rzecz osób fizycznych. Jeśli kwota operacji finansowych przekracza 20 000 złotych w danym roku, wówczas muszą zakupić kasę fiskalną i stosować ją na co dzień.

Od 2015 roku kasy fiskalne muszą stosować, niezależnie od wysokości obrotów handlowych i dochodów, firmy, które handlują gazem płynnym, częściami do silników, silnikami spalinowymi, nadwoziami do pojazdów silnikowych, naczepami i przyczepami, sprzętem radiowym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, sprzętem fotograficznym, wyrobami z metali szlachetnych, płytami CD, DVD, kasetami magnetofonowymi, wyrobami tytoniowymi. Także firmy zapewniające przewozy pasażerskie samochodami i taksówkami muszą liczyć się z koniecznością zakupu kas fiskalnych.
Poza tym firmy, które przekroczą 20 000 złotych obrotu, muszą od 2015 roku stosować kasy fiskalne. Są to firmy, które kiedyś były zwolnione z obowiązku fiskalnego, a zajmują się sprzedażą biletów i rezerwacją miejsc w związku z przewozami rozkładowymi pasażerskimi. Każde świadczenie tego rodzaju musi być udokumentowane fakturą zawierającą dane osobowe odbiorcy.

Urządzenie z kopią elektroniczną paragonu czy z papierową?

Podatnicy rejestrujący obroty na urządzeniach fiskalnych są zobowiązani do przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat. Obecnie na rynku dostępna jest kopia papierowa oraz elektroniczna (zapisywana na karcie SD/SDHC).

Elektroniczna kopia paragonu ma bardzo wiele zalet – pozwala uniknąć wydatków związanych z zakupem i przechowywaniem papierowych rolek papieru, ułatwia szybki dostęp do zarejestrowanych informacji, a jej zastosowanie jest bardziej ekologiczne niż drukowanie na papierze.

posnet.pl

Kasa czy drukarka fiskalna ? różnice

Obecnie na polskim rynku można kupić wiele kas i drukarek fiskalnych. Jednak wybierać należy rozważnie, decydując się na zakup kasy lub drukarki fiskalnej. Opcji jest sporo, ale parametry urządzeń bardzo się różnią.

(więcej…)